Достъп само за абонати
Достъп до пълното съдържание на статиите в сайта на списанията ни МД, Доктор Д и Кардио Д имат само абонати.
Информация за начините за абониране можете да намерите на нашата страница за абонамент
Сайтът spisaniemd.bg е най-голямата специализирана информационна база данни в областта на медицината на български език, с над 8000 статии във всички области на медицината и за повечето заболявания.
Световен ден за борба с диабета 14 ноември

Тази година Международната диабетна федерация (МДФ) отбелязва Световния ден за борба с диабета 14 ноември с темата: Жените и диабетът – правото ни на здравословно бъдеще.
Кампанията поставя фокус върху необходимостта до справедлив достъп за всички жени, изложени на риск от диабет или живеещи с диабет, до основни лекарства и здравни технологии за контрол на болестта с цел постигне на оптимален резултат от лечението, както и намаляване или предотвратяване на рисковите фактори за диабет тип 2.
Данните на МДФ са алармиращи:
– В момента има над 199 милиона жени, живеещи с диабет, като се очаква броят им да нарасне до 313 милиона до 2040 г.
– Две от всеки пет жени с диабет са в репродуктивна възраст, което представлява над 60 милиона жени по целия свят
– Диабетът е девета водеща причина за смърт при жените в световен мащаб, причинявайки 2.1 милиона смъртни случая годишно
– Жените с диабет тип 2 са почти 10 пъти по-склонни да имат исхемична болест на сърцето, отколкото жените без това състояние
– 1 от 7 раждания са при гестационен диабет
– Жените с диабет тип 1 имат повишен риск от аборт или да родят плод с малформации
– 20.9 милиона или 16.2% от ражданията през 2015 г. имат някаква форма на хипергликемия по време на бременност
– Половината от всички случаи на хипергликемия при бременност се появяват при жени на възраст под 30 години
Захарен диабет тип 2 е най-често срещания тип диабет, който е свързан с рискови фактори, тясно свързани с начина ни на живот: наднормено тегло, затлъстяване, нездравословно хранене, намалена физическа активност и злоупотреба с алкохол.
– Приблизително половината жени с анамнеза за гестационен диабет продължават да развиват диабет тип 2 в рамките на пет до десет години след раждането
– Липсата на физическа активност води до 1/4 от случайте на хора с диабет
– Нездравословното хранене увеличава риска
– Затлъстяването и наднорменото тегло са най-значимите рискови фактори
– Пушенето увеличава риска за диабет тип 2 с 50%
Чрез промяна в поведението и всекидневните нездравословни навици на хората, т.е. намаляване на рисковите фактори, е възможно да се предотвратят или отложат във времето до 70% от случаите на развитие на диабет тип 2!
Добрият контрол на захарния диабет е:
– Контрол на кръвната глюкоза
– Кръвна глюкоза преди хранене: 4-7 ммол/л
– Кръвна глюкоза след хранене: <10 ммол/л
– Контрол на артериалното налягане и липидите
– Контрол на телесното тегло
– Гликиран хемоглобин HbA1C <7%*
Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември по решение на Международната диабетна федерация и Световната здравна организация, в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милионите хора, страдащи от заболяването.
През 2007 г. Световният ден за борба с диабета стана и официален празник на Организацията на обединените нации (ООН) с приемането на Резолюция 61/225, която подчертава необходимостта от спешни мерки за подобряване на рисковите фактори за контрол на болестта.
Самият ден 14 ноември е избран, защото това е рождения ден на д-р Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлз Бест през 1921 г. откриват животоспасяващото лечение за захарен диабет тип 1 – инсулина.
Логото на Световния ден за борба с диабета е кръг, символизиращ живота и здравето, а синият цвят отразява небето, еднакво за всички нации. Синият кръг отразява обединението на световната диабетна общност в отговор на диабетната пандемия.
*HbA1C е показател който отразява средното ниво на кръвната глюкоза през последните три месеца. Препоръчителните стойности на HbA1C са индивидуални и се определят от лекуващия лекар.
Полезни страници:
Университет за пациенти – Какво трябва да знаем за диабет тип 1: www.uni.npo.bg
