Достъп само за абонати
Достъп до пълното съдържание на статиите в сайта на списанията ни МД, Доктор Д и Кардио Д имат само абонати.
Информация за начините за абониране можете да намерите на нашата страница за абонамент
Сайтът spisaniemd.bg е най-голямата специализирана информационна база данни в областта на медицината на български език, с над 8000 статии във всички области на медицината и за повечето заболявания.
Диабетът може да засегне слуха

Много проучвания, както и дългогодишен клиничен опит доказаха, че диабетът увеличава риска за сърдечносъдови, бъбречни, очни и неврологични усложнения. А през декември японски обзор на клинични изследвания показа, че това заболяване увеличава повече от два пъти риска за увреден слух.
Резултатите от обзора, публикувани в списание Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, показват, че младите хора с диабет (под 60 години) имат по-висок риск за слухова загуба от възрастните диабетици – 2.6 пъти спрямо съответно 1.6 пъти. Японският анализ потвърждава резултатите от американско проучване от 2008 година, в което диабетът е свързан с двукратно увеличение на риска за глухота.
Високите нива на кръвната глюкоза могат да доведат до намаление на слуха, защото увреждат малките кръвоносни съдове (микроангиопатия) на вътрешното ухо (кохлеята), а вероятно и на слуховия нерв. Тъй като спадането на слуха е бавно, но прогресивно, те настояват хората с диабет да бъдат преглеждани за слухова острота (тонална прагова аудиометрия) от най-млада възраст, което би позволило навременна терапия.
В анализа са включени данните на над 20 000 пациенти с диабет, участвали в 13 клинични проучвания. Увреждането в слуха е било от типа невросензорно, като не е била установена друга причина за негово възникване. Този тип увреждане се наблюдава още при болест на Мениер, излагане на шум, употреба на токсични за слуховия нерв антибиотици, травма, вирусни и бактериални инфекции.
