Достъп само за абонати
Достъп до пълното съдържание на статиите в сайта на списанията ни МД, Доктор Д и Кардио Д имат само абонати.
Информация за начините за абониране можете да намерите на нашата страница за абонамент
Сайтът spisaniemd.bg е най-голямата специализирана информационна база данни в областта на медицината на български език, с над 8000 статии във всички области на медицината и за повечето заболявания.
Ще се ограничи ли свободният достъп на пациентите с диабет тип 2 до инкретин-базирана терапия?

Българска асоциация Диабет (БАД) сезира през май с официално протестно писмо министъра на здравеопазването Десислава Атанасова, управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков и председателя на Комисията по цени и реимбурсиране Росица Спасова, както и омбудсмана Константин Пенчев, за ограничаването на свободния достъп на пациентите с диабет тип 2 до инкретин-базирана терапия.
„Нашата асоциация е силно обезпокоена от предвидените промени в режима на изписване на тази терапия. Доколкото сме информирани, очаква се от свободно изписване от общопрактикуващи лекари и еднокринолози да се премине към режим на изписване с протоколи от РЗОК и/или НЗОК, подобно на инсулините,” се казва в писмото.
Това предложение е на НЗОК и е отправено към Комисията по цени и реимбурсиране.
БАД подчертава, че решението е взето „на тъмно”, без необходимия в подобни случаи диалог с националните консултанти, експертите към НЗОК и пациентската отганизация и ще засегне правата и интересите на близо 13 000 български граждани, които към момента не подозират за тази промяна.
„Не е налице нито медицинска, нито социална обосновка за подобно решение. Опасяваме се, че този ход на здравните институции ще доведе до сериозно социално напрежение, безпрецедентно прекъсване на лечението и влошаване на заболяването.
Нещо повече – мнозинството от пациентите ще бъдат принудени да преминат преждевременно към 100% реимбурсираните по-скъпи лекарствени алтернативи и инсулини, което ще увеличи значително разходването на публични средства от НЗОК.
Въпросите, които държим да поставим, и на които очакваме отговор са:
1. Може ли НЗОК да гарантира продължението на лечението с тези лекарства на хилядите пациенти, лекувани понастоящем?
2. Защо пациентите не са попитани и никой от медицинските експерти не е консултиран?
3. Как НЗОК и Комисията по цени и реимбурсиране могат да обяснят затягането на режима на изписване при условие, че тези лекарства са само наполовина реимбурсирани?
В съобщение до медиите от Здравната каса отговориха, че към момента няма промяна в режима на изписване на инкретин-базираната терапия на пациентите с диабет тип 2. Направено е предложение до Комисията по цени и реимбурсиране това лечение да се изписва с протокол. От касата уточняват, че по никакъв начин няма да се наруши достъпът на пациентите до лечение.
