Достъп само за абонати
Достъп до пълното съдържание на статиите в сайта на списанията ни МД, Доктор Д и Кардио Д имат само абонати.
Информация за начините за абониране можете да намерите на нашата страница за абонамент
Сайтът spisaniemd.bg е най-голямата специализирана информационна база данни в областта на медицината на български език, с над 8000 статии във всички области на медицината и за повечето заболявания.
Физическото движение повишава апетита на мускулите към глюкозата

Аеробната физическа активност подобрява инсулиновата чувствителност на скелетните мускули, което води до повишено усвояване на глюкозата, показаха резултатите от проучване при хора с диабет тип 2 и затлъстяване, публикувани в списание Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.
Участниците в изследването са ходили бързо върху бягаща пътечка (третмил) в продължение на 50 минути всеки ден за период от една седмица. Натоварването е било с умерена интензивност.
При спортуващите е било постигнато намаление на нивата на кръвната глюкоза след нахранване, въпреки преустановения прием на антидиабетни таблетки. Нивата на кръвната глюкоза на гладно също са не понижили, макар и в по-лека степен.
Аеробната двигателна активност повишава чувствителността на мускулите към действието на инсулина. Поради това, те поемат и изгарят повече глюкоза, което води до намаляване на нейните стойности особено след нахранване.
По-лекият ефект върху нивата на кръвната глюкоза на гладно показва, че физическата активност не влияе върху инсулиновата резистентност на черния дроб.
Когато участниците в проучването са преминали на диетично хранене (50% въглехидрати, 30% мазнини и 20% белтъчини) в продължение на 15 дни, е било постигнато намаление на стойностите на кръвната им глюкоза и на гладно. Това показва, че балансирана диета с премерен внос на мазнини подобрява инсулиновата чувствителност на черния дроб.
Резултатите от това проучване потвърждават още веднъж, че затлъстелите сладки хора трябва да спазват балансирана диета и да натоварват редовно мускулите си, за да намалят наличните нарушения в обмяната.
Препоръки:
– За ограничаване на наддаването на тегло, повечето от хората над детско-юношеска възраст трябва да се движат в продължение на 150 до 250 минути седмично, което води до изразходване на 1200 до 2000 ккал/седмица.
– Физическа активност с умерена интензивност за повече от 150 минути на седмица може да доведе до загуба на около два до три килограма, а натоварване в продължение на 225 до 420 минути на седмица – до загуба на 5 до 7.5 кг. Подобна редукция на теглото се свързва с подобряване на метаболитните показатели (кръвна глюкоза, липиден профил, обиколка на талията).
– За поддържане на постигната загуба на тегло, някои данни показват, че човек трябва да се движи около 200 до 300 минути на седмица.
– Ако движението е съпроводено дори и от леко ограничение на енергийния внос (намален прием на калории с храната), то ще доведе до загуба на тегло.
