Достъп само за абонати
Достъп до пълното съдържание на статиите в сайта на списанията ни МД, Доктор Д и Кардио Д имат само абонати.
Информация за начините за абониране можете да намерите на нашата страница за абонамент
Сайтът spisaniemd.bg е най-голямата специализирана информационна база данни в областта на медицината на български език, с над 8000 статии във всички области на медицината и за повечето заболявания.
Не се заседявайте пред телевизора!

Редовното гледане на телевизия повишава риска за развитието на диабет тип 2, вероятно поради острото и хроничното обездвижване на мускулите, показаха резултатите от проучване в Австралия, публикувани през март в специализираното диабетно списание Diabetes Care.
Жените, прекарващи всеки ден часове пред телевизионния екран, имат по-висока кръвна глюкоза на гладно и на втория час след нахранване, както и по-често намалена инсулинова чувствителност, са доказали авторите на изследването с помощта на измервния на гликемията и на хомеостазен модел за определяне на обмяната.
Интересен факт е, че установената връзка е била независима от физическата активност през останалото време на деня или от телесната мастна тъкан.
В проучването са участвали над 8300 възрастни австралийци, които са били без изявена до момента захарна болест.
Жените, които са гледали по-дълго време телевизия, значимо по-често са имали повишени стойности на кръвната глюкоза на гладно и след нахранване, нарушена функция на бета-клетките на панкреаса и намалена инсулинова чувствителност.
Особено силна е връзката между по-дългото заседяване пред синия екран и хипергликемията след нахранване. Между инсулиновата чувствителност и времето, прекарано за гледане на телевизия, е установена обратна зависимост.
Заседналият начин на живот води до обездвижване на мускулите, които отказват да използват глюкозата за гориво, поради което тя започва да се натрупва в кръвта.
При мъжете, по-дългото гледане на телевизия не е свързано с толкова значим ефект върху стойностите на кръвната глюкоза. Мъжете по-често гледат спорт, като „участват“ в играта – стават многократно, ръкомахат в знак на подкрепа или на протест.
Вероятно липсата на мускулни контракции при пасивните телемани е причина за наблюдавания неблагоприятен ефект върху обмяната, смятат авторите.
